Strona główna » Artykuły » Biznes » Prowadzenie własnej działalności a emerytura
|

Prowadzenie własnej działalności a emerytura

Temat wysokości emerytury osób, które prowadziły własną działalność gospodarczą w ostatnim czasie jest bardzo popularny. Większość przedsiębiorców zakłada bowiem, że opłaca się płacić jak najniższe składki, w celu zmniejszenia kosztów miesięcznych. Tłumaczą to bowiem tym, że jeśli ich biznes okaże się sukcesem, wtedy brak środków na emeryturę przestanie ich dotyczyć. Niestety w wielu wypadkach firma nie przynosi oczekiwanych zysków, przez co w konsekwencji owy przedsiębiorca na emeryturze zmaga się z niską miesięczną pensją. Jak zatem sprawić, aby emerytura dla przedsiębiorcy była wyższa?

Emerytura na jednoosobowej działalności gospodarczej

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, nazywane samozatrudnieniem, występuje wtedy, gdy przedsiębiorca rejestruje swoją firmę, tym samym stając się własnym pracodawcą. Tu dochodzimy do istotnej różnicy. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę, wysokość składek zależy od tego, jakie miesięczne wynagrodzenie otrzymujesz, jednak będąc samozatrudnionym podstawa do wyliczenia tej kwoty jest stała, nie mająca związku z przychodami firmy. Podstawą tą jest minimalne wynagrodzenie krajowe – wraz z jego wzrostem rośnie też wysokość składki.

Częstym błędem młodych przedsiębiorców, jest chęć zaoszczędzenia jak największej sumy pieniędzy każdego miesiąca. Dodatkowy brak nakazu prowadzenia oddzielnego konta firmowego, w przypadku prowadzenia małej działalności gospodarczej, powoduje utrudnienie zarządzania finansami firmy.  Niestety bardzo często zdarza się, że wszystkie środki przedsiębiorców lokowane są na jednym rachunku. Aby odkładać na emeryturę, każdy przedsiębiorca powinien dokonać najważniejszego podziału swoich finansów: na firmowe i osobiste.

Chcąc odłożyć na wyższą emeryturę prowadząc własną działalność gospodarczą należy zwiększyć wysokość składek zależnie od przychodu firmy. Pozwoli to na nie zamartwianie się przyszłością, a tym samym wyższą emeryturę. Warto również zaznaczyć, że w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego przedsiębiorcy posiadający działalność gospodarczą nie muszą jej zamykać, aby uzyskać świadczenie. Od ukończenia 60 roku życia dla przedsiębiorczyń i 65 roku dla przedsiębiorców składki ubezpieczeniowe stają się dobrowolne.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.