Strona główna » Artykuły » Biznes » Na jakie koszty mam się przygotować podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej?
|

Na jakie koszty mam się przygotować podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej?

Zakładając swoją działalność gospodarczą musisz liczyć się z wieloma wydatkami – warto przeanalizować zalety i wady prowadzenia własnej firmy. Już w początkowej fazie tworzenia działalności musisz dokonać jej rejestracji poprzez złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Na podstawie złożonego wniosku jednocześnie dokonuje się:

  • wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON),
  • zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego (NIP);
  • oświadczenia o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
  • zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorcy jako płatnika składek.

Po dokonaniu formalności, przedsiębiorca jeszcze przed rozpoczęciem pracy musi dopełnić kilka dodatkowych kwestii, które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie działalności gospodarczej. Są to między innymi:

  • dodatkowe pozwolenia i zaświadczenia – w zależności od specyfiki prowadzonej działalności istnieje możliwość potrzeby wyrobienia pewnych pozwoleń, czy zaświadczeń. Kwoty jakie należy zapłacić za dodatkowe dokumenty mogą się wahać od 30 do 100 złotych w zależności od ilości i ich rodzaju,
  • wyrobienie firmowej pieczątki – mimo iż nie jest wymagana według przepisów, to stanowi element często pożądany przez innych kontrahentów. Koszt wyrobienia takiej pieczątki to około 30 zł;
  • założenie konta bankowego firmy – przy jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest konieczne, jednak zalecane w przypadku późniejszych rozliczeń. Koszt założenia firmowego konta waha się między 0 zł do około 200 zł.
  • stworzenie strony internetowej – to bardzo popularne w ostatnim czasie i wręcz niezbędne działanie, mające na celu zwiększenie zasięgów firmy. Koszt założenia strony waha się od 500 do nawet 10 000 zł.

Powyższe koszta podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej są niezbędne, aby rozpocząć działania nad własną firmą i ułatwić jej prawidłowe funkcjonowanie. Nie są to jednak jedyne koszty z jakimi muszą się zmierzyć przyszli przedsiębiorcy. Koszta prowadzenia działalności gospodarczej uzależnione są od przedmiotu działalności firmy oraz jej późniejszego rozwoju. Pamiętać należy również o kosztach ubezpieczeń, podatku dochodowego, oraz pozostałe koszta trwale. Decydując się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej warto przemyśleć i przeliczyć swoje koszta, starając się je zminimalizować.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.