Strona główna » Artykuły » Biznes » Dlaczego firma powinna dywersyfikować źródła przychodów?
|

Dlaczego firma powinna dywersyfikować źródła przychodów?

Posiadanie dostępu do więcej niż jednego źródła dochodu chroni firmę, zachęca do rozwoju i pogłębia relacje z klientami. Doświadczeni inwestorzy wiedzą, że dywersyfikacja źródła przychodu jest sprawdzoną strategią zapewniającą długoterminowy sukces firmy. Wszystko sprowadza się do starego przysłowia “nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka”. Ta sama zasada ma zastosowanie w biznesie – posiadanie wielu źródeł przychodów może chronić przepływy pieniężne w trudnych czasach i zapewniać większe możliwości rozwoju i ekspansji.

Dywersyfikacja źródła przychodu napędza wzrost

Wiele firm odnoszących największe sukcesy na świecie potrafiło przyspieszyć swój rozwój i umocnić zyski nawet w okresach słabości rynku, wykorzystując różne źródła przychodów.

Na przykład gigant technologiczny Apple nie tylko sprzedaje sprzęt komputerowy. Sprzedaje także muzykę i aplikacje za pośrednictwem iTunes, a także prowadzi działalność w zakresie oprogramowania i usług. LinkedIn czerpie przychody nie tylko z rozwiązań dla pozyskiwania talentów, ale także z marketingu i subskrypcji premium.

Mimo oczywistych korzyści płynących z posiadania wielu – i zróżnicowanych – źródeł przychodów, właściciele małych firm koncentrują się na konkretnej usłudze lub produkcie z obawy przed zbytnim rozproszeniem się lub zaniedbaniem swojej podstawowej działalności. W końcu konwencjonalna mądrość ostrzega nas przed niebezpieczeństwami związanymi z byciem specjalistą od wszystkiego, zamiast opanowania konkretnej umiejętności.

Rozwiązaniem jest posiadanie wielu źródeł przychodów, które pozostają istotne i uzupełniają się z podstawową bazą klientów. Tak jest w przypadku Apple, gdzie klienci, którzy kupili iPhone, pobierają muzykę z iTunes.

Co ważne, jeśli firma ma dostęp do zróżnicowanych źródeł przychodów, nie jest uzależniona od jednego produktu lub rynku – co może doprowadzić do problemów firmy, jeśli rynek się ochłodzi. Zdywersyfikowane źródła przychodów nie tylko chronią firmę, ale także pozwalają zaspokoić więcej potrzeb klientów, zapewniając wyższy poziom obsługi i umożliwiając nawiązanie prawdziwie holistycznej relacji. Oznacza to, że Twoi klienci z dużo większym prawdopodobieństwem będą do Ciebie powracać, a także polecać Cię przyjaciołom, rodzinie i kolegom z pracy.

Szukaj możliwości dywersyfikacji źródeł dochodu

Podsumowując, jeśli chodzi o założenie firmy, warto rozważyć, czy model biznesowy zapewnia więcej niż jedno źródło dochodu, co pozwala na zwiększenie bazy klientów lub zaoferowanie czegoś więcej obecnym klientom.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.